02 Nisan

2014

Kaynak: www.haberinyeri.org

Konya’da yaşayan M. Altuntaş isimli şahıs 2013 yılında elektriklerin kesilmesi ve trafo bakımı nedeniyle anlok voltaj değişimi yüzünden evindeki buzdolabının bozulması nedeniyle Konya’da elektrik dağıtımını yapan MEDAŞ isimli şirkete müracaat etti.MEDAŞ’a yaptığı müracaatın kurum tarafından olumsuz karşılanması üzerine bu sefer mağdur vatandaş hakkını hukuk yoluyla aramaya karar verdi.

Altuntaş’ın avukatı Caner ÇOBAN yaptığı açıklamada ” Müvekkilin buzdolabının MEDAŞ’ın kusuru yüzünden arızalanması nedeniyle müvekkil hakkını aramış fakat ilgili kurum olumsuz yanıt vermiştir. Müvekkil  bunun üzerine Tüketici Hakem Heyetine müracaat etmiş, hakem heyeti de ,yaptırdığı bilirkişi incelemesi sonucunda müvekkilin lehine karar vermiştir. MEDAŞ konuyu tüketici mahkemesine götürmüş Konya Tüketici Mahkemesi de müvekkilin hakkını tescil etmiştir.” dedi. Elektrik kesintileri sırasında çok sayıda elektronik eşyaların hasar gördüğünü, arızalandığını, kullanılamaz hale geldiğini belirten ÇOBAN anlık voltaj değişimleri nedeniyle hasarlanan elektronik eşyalardan dolayı elektrik dağıtım kurumunun sorumluluğu olduğunu belirtti.  Bu şekilde elektrik kesintisi ve voltaj değişimleri sebebiyle elektronik eşyaları hasar görmüş olan vatandaşları haklarını aramaya çağıran Avukat Caner ÇOBAN, bu müracaatların genellikle tüketiciler lehine neticelendiğini de ifade etti.

Bu karar üzerine elektrik dağıtım şirketi MEDAŞ, haklı çıkan vatandaşa tamirat bedeli olan 400 TL’yi ödemek durumunda kalacak.