07 Nisan

2014

Kaynak : Yeni Meram Gazetesi

MEDAŞ ile vatandaş arasındaki 420 TL’lik buzdolabı davasını vatandaş kazandı. Tam 9 aydır sürdürülen hak savaşında vatandaş galip geldi. Karar Konya’da bir ilk oldu.

MEDAŞ ile vatandaş arasındaki 9 aydır süren hak savaşını vatandaş kazandı. Fatih Mahallesi’nde bir binaya yüksek elektrik verilmesi nedeniyle buzdolabı yanan Mustafa Altuntaş isimli vatandaş, buzdolabına 420 TL masraf yaptı. MEDAŞ’a yazılı olarak parasının iadesi için başvuruda bulundu fakat kurumdan ret cevabı aldı. Bunun üzerine Selçuklu Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru yapan vatandaş, gerekli incelemeler sonucu haklı bulundu. MEDAŞ, karara itiraz etti ve 420 TL’yi ödememek adına dava açtı. Tüketici Mahkemesi de tekrar bir inceleme başlattı ve vatandaşı haklı bularak, kesin kararını verdi. MEDAŞ vatandaşa 420 TL’yi ödeyecek. Konya’da bir ilk olan karar, benzeri davalar için de örnek olacak.

HAKKINI ARADI

Süreç hakkında Yeni Meram’a bilgiler aktaran Mustafa Altuntaş’ın Avukatı Caner Çoban, “Selçuklu ilçesi Fatih Mahallesi’nde ikamet eden vatandaşımız Mustafa Altuntaş’ın, 6 Haziran 2013 tarihinde buzdolabı yanıyor. Daha sonra ilgili markanın yetkili servisini çağırıyor. Yetkili servis çalışanları yaptığı incelemede, buzdolabının yanmış olduğunu belirliyor ve sebebi olarak da binaya yüksek voltaj ile akım verilmesi olduğunu söylüyor. Buzdolabı sürekli çalıştığı için evde sadece buzdolabı yanmış. Yani sorunun tamamen MEDAŞ’tan kaynaklı olduğunu belirtiyor. Daha sonra müvekkilim de 420 TL olarak ilgili servise buzdolabı arıza parasını ödüyor ve tamir ettiriyor. Sonraki günlerde MEDAŞ’a yazılı olarak başvuru yapıp, yaptığı masrafın kendine iadesini istiyor. MEDAŞ ise, “hatanın kendilerinde olmadığını, sorunun tamamen binanın iç tesisatından kaynaklandığını” belirtiyor ve bedeli ödemeyeceklerini söylüyor. Daha sonra Selçuklu Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığı’na müvekkil, hakkını almak için müracaat ediyor. Tüketici hakem heyeti, bilirkişi raporu aldırdı. Bu raporda, MEDAŞ kayıtları, binanın iç tesisatı, o gün ve saatlerde trafodan bakım yapılıp yapılmadığı araştırıldı” dedi.

HAKLI BULUNDU

Binaya neredeyse 2 katı elektrik verildiğini savunan Çoban, “Araştırmalar neticesinde, binanın gerekli iç tesisata sahip olduğu, binaya trafoda bakım yapılırken neredeyse 2 katı elektrik verildiği ve bu sebepten de müvekkilin buzdolabının yandığı ve kusurun tamamen MEDAŞ’a ait olduğu belirtildi. Hakem heyetinin karar süresi yaklaşık 3 aya yakın sürdü. Karar çıktıktan sonra taraflara tebliğ edildi. MEDAŞ itiraz hakkını kullandı. İtiraz makamı da Tüketici Mahkemesi’dir. MEDAŞ, “420 TL’yi ödemeyeceğiz, biz haklıyız” diyerekten dava açtı. Biz de davaya dahil olduk. MEDAŞ yine iddialarını tekrarladı. Hatta yetkili servisi suçlu bulup, “yetkili servisler bu tarz olaylarda genelde bizi suçlu görürler” gibisinden ifadeler ile dava açtılar. Biz de cevap verdik, o tarihte saat 11:00 ile 17:00 arasında mahalledeki trafoda bakım yapıldığı MEDAŞ’taki belgelerle kanıtlandı. Elektrik akımının da fazla verildiği yine belgeler ile kanıtlandı. Mahkeme yeni bir bilirkişi raporu istedi. Yeni inceleme sonucunda da yine müvekkilim haklı çıktı. Tüketici Mahkemesi kararını kesin olarak verdi. Yani bu kararın itiraz yolu kapalıdır. Müvekkil MEDAŞ’a başvurup parasını alma imkânına sahiptir” diye konuştu.

KARAR BİR İLK OLDU

Tüketici Mahkemesi kararının bir ilk olduğunu ifade eden Caner Çoban, “Konuyu araştırdığımızda bu tarz mağduriyetlerin çok fazla yaşandığını gördük. Bu mağduriyetler neticesinde MEDAŞ’a birçok başvuru yapılmış. Ancak MEDAŞ, bizim olayımızda olduğu gibi gelen vatandaşların taleplerini reddetmiş. Vatandaşlarımızda da hak arama korkusu, mahkeme korkusu olduğu için hak arama yollarını tercih etmemişler. Kanunlarımız vatandaşlarımıza birçok haklar tanımaktadır. Bu tarz mağduriyetler yaşandığı zaman, kurumlardan aldıkları neticeler ile yetinmemelidirler. Vatandaşlarımıza her zaman kapımız açıktır. Araştırmalarımıza göre, bu karar ilk ve örnek olabilecek bir karardır. Bu karar vatandaşlarımıza yol gösterecektir. MEDAŞ, vatandaşı ağına düşürdüğü zaman sonuna kadar bastıran ve hakkını arayan bir kurum. Elektrik faturası ödenemediğinde, hemen kesilir. MEDAŞ kaynaklı bir hatada ise, işin içinden sıyrılmanın planlarını yapıyor. İşin içine mahkemeler ve tüketici hakem heyetleri girince yapacak bir şeyleri kalmıyor” şeklinde konuştu.

Salih KÖPRÜLÜ

1534280_10152317144242692_2031430641225448937_n 1010224_10152317144892692_3731692195809140567_n