16 Haziran

2014

Kaynak: Yeni Meram Gazetesi

KONYA’da Çetin Bursalı (27) isimli bir tüketici, 6 ay gibi kısa bir sürede bankaya ödediği dosya masraflarını geri almaya hak kazandı. İlk olarak, Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuran Çetin Bursalı, burada lehine çıkan kararı delil olarak kullandı ve sonrasında mahkeme sürecini başlattı. Bilirkişi raporundan sonra Konya Tüketici Mahkemesi, tek celsede kararını verdi. Mahkeme, bankanın tüketiciden aldığı 2 bin 361 TL’nin haksız olduğunu hükmetti. Karar kesinleşti. Mahkeme kararı ile hakkına kavuşan tüketici, önümüzdeki günlerde parasını tahsil edecek. Dava sadece 6 ay sürdü. Bu süre, bankalardan hakkını almak isteyen vatandaşları cesaretlendirdi.

MAHKEME TÜKETİCİYİ HAKLI BULDU

Çetin Bursalı’nın avukatı olan ve süreç hakkında bilgiler veren Gökhan Tozoğlu, “Dava konusu olay, müvekkilin bankadan çekmiş olduğu konut kredisi nedeni ile masraf adı altında haksız olarak tahsil edilen ücretler ve faizlerin düşmesi nedeni ile kredi borcunun yeniden yapılandırılması ile ilgili olarak alınan ücretlerdir. Ülkemizde, bu konu ile alakalı birçok Yargıtay kararı ve emsal uygulamalar var. Müvekkil, ilk olarak Tüketici Hakem Heyeti’ne müracaat etti. Heyetin verdiği kararı delil olarak kullanmak sureti ile Konya Tüketici Mahkemesi’ne dava açtık. Davamızın neticesinde mahkeme müvekkilimizden, konut kredisi yeniden yapılandırma ücreti, dosya ekspertiz ücreti ve dosya masrafı olarak tahsil edilen 2 bin 361 TL’nin haksız olduğunu hükmetti. Bankanın bu parayı müvekkile ödemesi gerektiğine karar verdi” dedi.

DAVA 6 AYDA SONUÇLANDI

Bankalar ile ilgili olarak vatandaşların haklarını aramaktan çekinmemesi gerektiğini belirten Tozoğlu, “Dava yaklaşık 6 aylık bir sürede sonuçlandı. Yargılama süreçleri açısından makul bir süredir. Dosya bilirkişiye gitti ve tek celsede de karar verildi. Bu uygulamalarda artık bu şekilde kararlar çıkıyor. Artık eskisi gibi uzun süreçler yaşanmıyor. Vatandaşın korkmasına gerek yok. Dolayısı ile miktar itibari ile temyiz edilebilen kararlarda, temyiz süreci var. Ama kredilerde yapılan işlemlerde çoğu miktar temyiz sınırının altında olduğu için mahkemenin verdiği karar, verildiği anda kesinleşiyor. Tüketicilerimiz de karar kesinleştikten sonra, 15-20 günlük bir süreç içerisinde haklarına kavuşmuş oluyor. Özellikle konut kredisi çekmiş vatandaşlar, haklarını aramaktan çekiniyorlar. Haklarını çekinmeden arasınlar” diye konuştu.

Salih KÖPRÜLÜ

http://www.yenimeram.com.tr/tuketicinin-banka-zaferi-47173h.htm